Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl. Raport z budowy.

Stojący na przemyskim Zniesieniu przez wiele lat niedokończony budynek, który zdążył zyskać przydomek „bunkier”, w ostatnich miesiącach zaczął lśnić aluminium i szkłem. Jak już pisaliśmy, powstaje tutaj Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl, unikalny obiekt o charakterze wystawienniczym i edukacyjnym, prezentujący w nowoczesny i ciekawy sposób tematykę pierwszej wojny światowej. To tutaj swoje pierwsze kroki będą kierować turyści zainteresowani zabytkami militarnymi, chcący zdobyć wiedzę na temat historii przemyskich fortów, walk toczących się w nich oraz ludzi, którzy musieli żyć w tych trudnych czasach.

Belka_EOG.png

Przeszklona fasada Centrum Dowodzenia z zewnątrz

Na pierwszym piętrze znajdować się będzie sala promująca pozostałe atrakcje Przemyśla i okolic, zachęcająca turystów do pozostania w naszym pięknym mieście dłużej niż kilka godzin. Jednak to, co najciekawsze, znajdą Państwo na parterze.

Typowo budowlane prace przy Centrum Dowodzenia zostały zakończone. Teraz czas na wypełnienie tych surowych murów treścią: instalacjami, projekcjami, makietami, scenografiami. Na to wykonawca ma czas do końca lipca bieżącego roku, kiedy projekt powinien się zakończyć.

Jedna z sal ekspozycyjnych, w których trwa montaż instalacji

Dobiega końca montaż mebli, gablot i instalacji. Trwają prace nad treścią merytoryczną, m.in. nagrywane są sceny z aktorem, który w formie hologramu będzie nas zapraszał do zwiedzania 14 sal ekspozycyjnych. Jak widać na zdjęciach, prawie gotowa jest sala kinowa z efektami 5D, w której zwiedzający będą oglądali odpowiednio obrobione archiwalne filmy obejmujące okres od czasów I wojny światowej aż do czasów dzisiejszych.

sala kinowa z czerwonymi fotelami

Powstaje też pomieszczenie imitujące wagon kolejowy z epoki, którym żołnierze wielonarodowej armii jechali na front. W innym pomieszczeniu, zachowującym wystrojem nastrój powagi i wyciszenia, potomkowie walczących w Twierdzy Przemyśl będą mogli w specjalnym elektronicznym wykazie odszukać nazwiska poległych przodków, a być może nawet odszukać miejsce ich pochówku. Cała podróż przez te i inne miejsca budujące naszą wiedzę o dawnym życiu w Twierdzy i oblężonym Przemyślu będzie trwała około 2 godzin.

Centrum_Dowodzenia_GK_DSCF0578.jpeg

Poza tymi atrakcjami, przygotowana zostanie oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży, umożliwiająca ciekawe lekcje poszerzające wiedzę najmłodszych na temat Wielkiej Wojny. Zajęcia będą się odbywać w świetnie wyposażonych salach warsztatowych, z pięknym widokiem na stok narciarski, a także dostępnym tarasem, z którego można podziwiać panoramę Przemyśla.

stoły konferencyjne w sali warsztatowej

Gotowa jest już także sala restauracyjna oraz oczywiście pomieszczenia kuchni z jej zapleczem, a także urocza sala kominkowa. Jak widać na zdjęciach, prace postępują bardzo szybko i wkrótce będziemy mogli cieszyć się nowym, atrakcyjnym obiektem, działającym w przepięknym otoczeniu przemyskiego Zniesienia.

Widok na salę, w której będzie się znajdować restauracja

widok przez panoramiczne okno budynku na stok narciarski i Przemyśl

 

Przedsięwzięcie Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl (część inwestycyjna) jest elementem projektu: "Razem Zmieniamy Przemyśl"  finansowane ze środków zewnętrznych, w 85% pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach programu Rozwój Lokalny.

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 17-04-2024 10:34 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 17-04-2024 11:14