Przemyśl – „siła godności” czy „otwarta scena”?

21 czerwca 2023 o godzinie 17:00 odbyło się kolejne – czwarte już spotkanie konsultacyjne w ramach pracy nad marką Przemyśla, które prowadził Michał Basiński z lubelskiej firmy Synergia (strona internetowa: Synergia) odpowiedzialnej za przygotowanie strategii marki.

logo Funduszy Norweskich i herbem Przemyśla i tekst: Norway grants
Projekt pt.,,Razem zmieniamy Przemyśl" finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 w ramach Programu ,,Rozwój Lokalny"

Na tym etapie dyskutujemy nad dwoma zarysami koncepcji głównej idei marki, które wstępnie określone zostały jako: „siła godności” i „otwarta scena”.

Spotkanie w sprawie marki na sali obrad

Tak brzmiało kilka opinii uczestników spotkania odnoszących się do tych koncepcji.

  • Pojęcie „godność” jest trudne do wyobrażenia. „Scena” jest zdecydowanie szersza, bardziej namacalna i pomieści w sobie także idee związane z „godnością”.
  • „Siła godności”, aby była autentyczna, musiałaby wiązać się z ogromną zmianą mentalną całego społeczeństwa. Pojęcie godności jest nieco napuszone, sztywne, mało skromne i może odpychać. Osobiście nie przyjechałabym do „godnego miasta”.
  • Nie chciałbym, żeby marka miasta opierała się na czymś dramatycznym, tragicznym. Mimo że godność sama w sobie jest wielką wartością, to najczęściej łączy się z sytuacjami, w których trzeba o nią walczyć, bo nie jest szanowana, a to nie są pozytywne skojarzenia.
  • W czasie wojny Przemyśl ostatecznie już stał się sceną, na której rozegrały i rozgrywają się ważne wydarzenia historyczne – zachował się też godnie, więc widać, że obie idee mogą się ze sobą łączyć.
  • Kultura wychowuje, więc „otwarta scena” może być mostem między „kulturą” a „godnością”.
  • Życie w mieście to sztafeta pokoleń. Otwarta scena to coś, co możemy przekazać dalej kolejnym pokoleniom mieszkańców Przemyśla: „zostawiamy wam otwartą scenę – grajcie na niej”.
  • „Otwarta scena” na pewno da nam odbiorców zewnętrznych, godność jest mniej turystyczna.
  • Przemyślowi potrzeba świeżego spojrzenia, nowości, a przede wszystkim – doprowadzenia działań do końca, czyli wdrożenia koncepcji, która ostatecznie zostanie wybrana.

Spotkanie w sprawie marki na sali obrad

Relacje z dotychczasowych spotkań są dostępne na naszej stronie:

Spotkanie w sprawie marki na sali obrad

Przedsięwzięcie Strategia Marki i Komunikacji Marketingowej Przemyśla na lata 2024-2030 jest elementem projektu: "Razem Zmieniamy Przemyśl"  finansowane ze środków zewnętrznych, w 85% pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach programu Rozwój Lokalny.

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 27-06-2023 13:00 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 28-06-2023 08:36