Od wykluczenia do aktywizacji osób niepełnosprawnych (część inwestycyjna)
Przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa zewnętrznego krytego kortu do gry w bocce przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Przemyślu. Jego celem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez zwiększenie dostępności do infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, możliwość organizacji zajęć w bocce dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szklono Wychowawczego nr 1, uczniów przemyskich szkół jak również indywidualnych zajęć lokalnej społeczności. Aktywizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez ruch będzie kluczowym składnikiem ich rozwoju merytorycznego oraz psychicznego. Projekt w swoim założeniu wymusza integrację różnych środowisk z terenu miasta. W duchu sportowej rywalizacji będzie propagowana tolerancja wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy bardzo często z powodu własnych słabości jak również uprzedzeń panujących wśród społeczeństwa są izolowani i odtrącani. Wykonanie przedsięwzięcia zwiększy ofertę miasta do organizacji indywidualnych zajęć dla wszystkich mieszkańców miasta jak i turystów. Poprzez aktywizację ruchową seniorów i osób niepełnosprawnych poprawi się jakość ich życia, wzbogaci się zainteresowanie ruchem. Wzbogacenie miasta o kolejny obiekt sportowy, z którego korzystać mogą osoby niepełnosprawne, seniorzy i lokalna społeczność przyczyni się do integracji lokalnego środowiska.
W ramach przedsięwzięcia planuje się:
- budowę zewnętrznego krytego kortu do gry w bocce (boczodrom): prace budowlane (utwardzenie podłoża kortu pod położenie wykładziny tzw. sztucznej, budowa wiaty zadaszającej kort, montaż ławeczek,
- modernizację salki sportowej: wygłuszenie ścian salki sportowej matami asekuracyjnymi, wykonanie klimatyzacji salki sportowej montaż nowoczesnego systemu monitoringu.
Przedsięwzięcie jest zgodne ze standardami dostępności, jest wsparciem na rzecz doskonalenia umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji, służy tworzeniu w placówce ogólnodostępnych warunków do edukacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Standardy dostępności uwzględniają potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w szczególności osób: z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością ruchową, z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi, z trudnościami komunikacyjnymi. Dostępność umożliwia dzieciom/uczniom z niepełnosprawnościami uczestnictwo w zajęciach razem ze swoimi rówieśnikami. Inwestycja gwarantuje równe szanse dla wszystkich podmiotów i osób fizycznych, bez względu na ich płeć, rasę i narodowość. Przy realizacji inwestycji będą uwzględniane przepisy prawne odnośnie likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.