Przemyśl Miasto Przyszłości (część nieinwestycyjna)
Zaangażowanie lokalnej społeczności w proces rozwoju Przemyśla stanowi niezwykle ważny aspekt jego realizacji. Ponieważ grupa interesariuszy jest różnorodna, w celu ich skutecznego włączenia w planowanie rozwoju zastosowane zostaną różnorodne formy partycypacji dostosowane do lokalnych uwarunkowań. W przedsięwzięcia „projektu poszerzenia granic”, bardzo ważną grupę stanowią mieszkańcy Gminy Przemyśl. Samorząd miasta Przemyśla oraz przemyślanie będą dążyć do organizacji wydarzeń na rzecz integracji społeczności Miasta i Gminy Przemyśl. Mieszkańcy Gminy Przemyśl zostaną włączeni w realizację przedsięwzięcia na każdym z etapów realizacji. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przedstawicieli organizacji działających na terenie sołectw: Koła Gospodyń Wiejskich, Wiejskich Ośrodków Kultury, Domów Ludowych etc.
Zakres zadań w ramach przedsięwzięcia będzie obejmował między innymi:
- Opracowanie zbioru potrzeb i kierunków wspólnego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem obszarów sołeckich wokół Przemyśla;
- Opracowanie strategii aktywnej komunikacji i integracji mieszkańców miasta z mieszkańcami sołectw;
- Spotkania w sołectwach na etapie przygotowywania diagnozy, analiz i opracowywania kierunków rozwoju;
- Organizacja konferencji pod tytułem: Przemyśl Miasto Przyszłości
- Strona Internetowa, jako narzędzie komunikacji i promocji;
- Film pt. „Przemyśl Miasto Przyszłości”;
- Warsztaty wymiany doświadczeń w zakresie zmiany granic miasta.
Realizacja przedsięwzięcia „Przemyśl Miasto Przyszłości” opierać się będzie o wykorzystanie narzędzi pozwalających na zapewnienie dostępności dla wszystkich mieszkańców, w tym grup o szczególnych potrzebach i zagrożonych wykluczeniem społecznym i wpisujących się w założenia Programu Dostępność Plus 2018-2025. Przedsięwzięcie będzie realizowane z uwzględnieniem Zał. nr 2. Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020. Projekt uwzględnia standardy cyfrowe, informacyjno-promocyjne, szkoleniowe przede wszystkim poprzez: • zgodność ze standardem WCAG 2.1; • materiały będą opracowane w języku łatwym do czytania lub w innych wersjach alternatywnych (na przykład audio, rysunki, symbole, infografiki) dla osób, które ze względu na trudności poznawcze nie komunikują się płynnie; • wszystkie spotkania organizowane w ramach realizacji przedsięwzięcia będą prowadzone w miejscu pozbawionym barier architektonicznych, istotne informacje będą dystrybuowane (lub redystrybuowane) w formie umożliwiającej ich odbiór przez wszystkich zainteresowanych, niezależnie od sprawności. Ponadto realizator zadba o to, aby podczas realizacji przedsięwzięcia zostały spełnione wszelkie standardy dostępności cyfrowej przewidziane innymi regulacjami prawnymi obowiązującymi zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce w tym: • Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych sporządzonej w Nowym Jorku w dniu 13 grudnia 2006 roku; • Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych; • Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Treści przygotowywane oraz publikowane oraz podawane do publicznej wiadomości w ramach realizacji tego przedsięwzięcia będą przygotowywane, tak aby ich interpretacja nie stanowiła barier dla różnego rodzaju oprogramowania wspierającego osoby ze szczególnymi potrzebami w tym osoby z niepełnosprawnością.